Dodawanie sprawozdań finansowych
Szanowni Państwo,
z przyjemnością przestawiam kolejny wpis zainspirowany kierowanymi do nas prośbami i pytaniami.
Chciałbym w dniu dzisiejszym przedstawić procedurę składania sprawozdań finansowych, która mam nadzieję ułatwi Państwu wykonanie obowiązku sprawozdawczego zgodnie z nowymi regułami 🙂
Niniejszym zatem zaczynajmy !
Jak przedstawiłem w poprzednich wpisach w dniu 15 marca 2018 roku doszło do zmiany (nowelizacji) ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzonych ustawą z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw [zwana dalej „Ustawą zmieniająca”].
Ustawa zmieniająca zlikwidowała obecny obowiązek składania protokołu/ uchwal zatwierdzających sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności zarządu oraz dołączone bilanse Spółki w formie pisemnej (odpowiednie wnioski wraz z załącznikami składane do właściwego Sądu Rejestrowego).
Obecnie wszelkie dokumenty składa się elektronicznie za pośrednictwem aplikacji Ministerstwa Sprawiedliwości do czego jest wymagane posiadanie certyfikatu kwalifikowanego lub certyfikatu uzyskanego w ramach platformy epuap.
Stosowny przepis stwierdza następująco: (zmieniony) art. 19e ust. 1: „Złożenie dokumentów, o których mowa w art. 69 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, następuje przez zgłoszenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego do tego celu przez Ministra Sprawiedliwości”
Procedurę pozwoliłem sobie podzielić na trzy etapy:
Etap. I
- Pierwsze i najważniejsze czynności są niezmienne – przygotowujemy dokumenty tj. bilanse, sprawozdania i protokół wraz z uchwałami – jest to nasz materiał bazowy.
- Następnie podpisujemy wszystkie dokumenty, pieczątkujemy, skanujemy i zapisujemy w formacie pdf.
Etap. II
W drugim etapie potrzebny jest nam certyfikowany podpis kwalifikowany osoby reprezentującej dany podmiot i posiadającej numer PESEL.
Podpis ten może mieć formę odpłatnego certyfikatu kwalifikowanego wydawanego (odpłatnie) przez upoważnione firmy certyfikujące (jest ich wiele na rynku) lub możemy uzyskać go bezpłatnie poprzez stronę rządową (Wejdź na stronę ministerstwa klikając) i założenie profilu zaufanego epuap w ramach, którego otrzymamy certyfikat.
W przypadku gdy o certyfikat w ramach platformy epuap chce wystąpić obcokrajowiec nie posiadający numeru PESEL procedurę opisałem w moim artykule (zapraszam do przejrzenie klikając).
Link do założenia profilu zaufanego: przejście do strony -> wybieramy zakładkę przez Internet i wypełniamy formularze następnie w dowolnym zusie lub urzędzie skarbowym potwierdzamy, że my to my. 🙂
Jeżeli posiadamy, któryś z certyfikatów idziemy do etapu III jeżeli nie ma.
Etap. III.
Mając certyfikat kwalifikowany lub certyfikat w ramach platformy epuap zakładamy konto na platformie Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach platformy S24 w system eKRS.
Link do strony S24: kliknij aby przejść . Na dole strony mamy informację: Utwórz konto (pod przyciskiem zalogowanie) zakładamy konto oraz je autoryzujemy
Następnie wchodzimy na poniższą stronę: kliknij aby przejść -> bezpłatne zgłaszanie dokumentów finansowych i logujemy się na dane podane do założenia profilu S24
Teraz bardzo ważna informacja:
Jeżeli mają Państwo prywatny certyfikat kwalifikowany to będąc zalogowanym do platformy „bezpłatnego zgłaszania dokumentów finansowych” to bezwzględnie należy ściągnąć i zainstalować aplikację ministerialną „Szafir” – służy ona do podpisywania plików pdf certyfikatem.
aplikacja znajduje się pod adresem: kliknij aby pobrać
Po zainstalowaniu podpisują Państwo pliki, a następnie załączają je w aplikacji i podpisują cały wniosek ponownie certyfikatem kwalifikowanym – w systemie znajduje się odpowiednia opcja w formie przycisku.
Jeżeli korzystają Państwo z certyfikatu epuap to w ramach platformy „bezpłatne zgłaszanie dokumentów finansowych podpinają Państwo NIEPODPISANE pliki pdf zaś cały wniosek podpisuje się certyfikatem epuap po załączeniu wszystkich dokuemntów.
Gratuluję to koniec – dobrnęliśmy do szczęśliwego finału 🙂
Mam nadzieję, że wskazane informacje były pomocne. Zachęcam do przedkładania swoich uwag.
pozdrawiam
Adam Wandel
Ograniczenie prawne:
Szanowni Państwo nasza Kancelaria pragnie poinformować, iż korzystając i zapoznając się z treścią niniejszego bloga oraz zawartych w nim wpisów są Państwo świadomi oraz rozumieją, że:
a) wszelkie wpisy mają za cel budowanie samoświadomości prawnej oraz pobudzanie czytelników do zgłębiania danej tematyki we własnym zakresie,
b) autor tworząc blog i poszczególne wpisy powziął sobie za cel i charakter wyłącznie edukacyjny,
c) zawiera on wyłącznie treści i informacje o charakterze ogólnym,
d)zarówno blog jak również zawarte w nim treści nie stanowią w żadnym zakresie ani porady prawnej, ani wykładni prawa ani jakiejkolwiek innej formy pomocy prawnej,
e) nie buduje stosunku klient – prawnik jak również relacji tym podobnych,
f) autor bloga wyraża swoje swobodne myśli i przemyślenia,
g) w celu uzyskania wiedzy specjalistycznej można skontaktować się z klientem – taka konsultacja jet odpłatna.
Autor bloga nie odpowiada za jego treść i wpisy w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do niej. Treść bloga jest wyrazem wyłącznych poglądów i spostrzeżeń autora i nie stanowi oficjalnego stanowiska jego kancelarii. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany treści w szczególności w sytuacji zmiany prawa, orzecznictwa oraz praktyki organów administracji czy innych organów ochrony prawnej.
Autor bloga ponadto nie odpowiada za treść komentarzy pozostawionych w blogu przez osoby trzecie.